Go To WDF World Masters 2022 Page

Lakeside WDF World Championship Tickets

Brought to you by the World Darts Federation, April 2022 will see a welcome return of televised darts to the Lakeside Country Club. Broadcast live across the Eurosport and Discovery+ network from Saturday 2nd to Sunday 10th April, we invite you to be part of the WDF World Championships and its unique atmosphere at "the Home of World Darts, the Lakeside!"

Tickets are on sale via the Eventbrite website

Having already hosted 34 World Championships (1986-2019), the iconic Lakeside stage will see 48 men and 24 women compete for the title of 2022 WDF World Champions. In addition, both boys and girls will have the opportunity to lift trophies aloft on a finals day that will see all four WDF World Champions crowned on Sunday 10th April.

A total of 78 players from 19 countries will compete for a share of the £300,000 prize fund, which includes record breaking figures for women's darts and a £25,000 winners cheque.

The tournament gets underway with a quick fire opening weekend, featuring 24 first round matches. Drama is guaranteed (not to mention plenty of walk ons!) as qualifiers from all over the world battle it out, on Saturday 2nd and Sunday 3rd April.

Lakeside legend Martin ‘Wolfie’ Adams returns to the stage he has made his own, to make his 27th World Championship appearance since his debut in 1994. The 3-time world champion takes on exciting young debutant Jarred Cole in what is sure to be a thrilling opener to the tournament.

Two-time reigning champion 'Miracle' Mikuru Suzuki returns from Japan to defend her world title, with an eagerly anticipated encounter against England’s Laura Turner to conclude the first round. Former Lakeside finalists Rhian O’Sullivan and Corrine Hammond also begin their campaigns on the opening weekend.

2020 Mikuru Suzuki

The second round begins on Monday 4th April where the seeded players begin their campaigns, including 3-time ladies champion Anastasia Dobromyslova. Men's top seed Brian Raman, former Lakeside semi finalist Richard Veenstra and teenage sensation Luke Littler are also in action.

2020 Anastasia Dobromyslova

Tuesday features the 2020 men's World Champion, Wayne Warren, who will be hoping to take the new WDF trophy back to Wales. Wednesday will see WDF No.1 Deta Hedman and 2019 finalist Lorraine Winstanley making their entrances upon the Lakeside stage.

2020 Wayne Warren

Thursday 7th April will no doubt be a dramatic day, with the completion of the women's second round and the men's third round. Quarter Finals day is always special atmosphere and Friday 8th now features an all-day ticket where all 8 matches can be enjoyed.

Saturday 9th see the Boys semi finals added to the Lakeside stage schedule for the first time, which includes 2019 World Youth Champion Leighton Bennett. Both women's and men's semi finals will be played on what is all set to be a Super Saturday.

2020 Leighton Bennett

Sunday 10th April will see a historic day played out upon the Lakeside stage, where all four WDF World Championship finals will be contested. A fitting finale to what is sure to be an exciting nine days of darts. We hope you can be part of it!

Tickets are on sale via the Eventbrite website. Links to purchase tickets for every session are listed below. Should you have any ticket or hotel queries, please contact the Lakeside Country Club box office directly.


LAKESIDE WDF WORLD CHAMPIONSHIPS APRIL 2022

Saturday 2 April All Day Ticket

1pm
R1 - Martin Adams (Eng) v Jarred Cole (Eng)
R1 - Leonard Gates (US) v Johnny Haines (Eng)
R1 - Paula Jacklin (Eng) v Rhian O'Sullivan (Wal)
R1 - Ben Hazel (Eng) v Haupai Puha (NZ)
R1 – Andreas Harrysson (Swe) v Laszlo Kadar (Rom)
R1 - Amanda Harwood (Eng) v Marjolein Noijens (Ned)

7pm
R1 – Jim McEwan (Sco) v Roman Obukhov (RDF)
R1 - Corrine Hammond (Aus) v Darlene van Sleeuwen (Can)
R1 – Mark Barilli (Sco) v Rory Hansen (Can)
R1 - Mark Graham (Wal) v Dave Prins (Eng)
R1 - Suzanne Smith (Eng) v Elena Shulgina (RDF)
R1 - Paul Hogan (Eng) v Justin Thompson (Aus)

Sunday 3 April All Day Ticket

1pm
R1 - Ian Jones (Eng) v David Cameron (Can)
R1 – John Desreumaux (Bel) v Donovan Lottering (Aus)
R1 - Lorraine Hyde (Sco) v Tori Kewish (Aus)
R1 – Francesco Raschini (Ita) v Ryan de Vreede (Ned)
R1 - Lee Shewan (Eng) v Jordan Brooks (Eng)
R1 – Vicky Pruim (Swe) v Desi Mercer (NZ)

7pm
R1 – Dave Parletti (Eng) v Shaun McDonald (Sco)
R1 – Paula Murphy (US) v Veronika Ihasz (Hun)
R1 – Connor Scutt (Eng) v Shawn Burt (Can)
R1 – Steve Hine (Eng) v Kevin Luke (US)
R1 – Laura Turner (Eng) v Mikuru Suzuki (Jpn)
R1 – James Richardson (Eng) v Sebastian Steyer (Pol)

Monday 4 April

1pm Afternoon Session Ticket
R2 - Michael Warburton.13 (Wal) v Graham/Prins
R2 - Maria O'Brien.7 (Eng) v Harwood/Noijens
R2 - Aaron Turner (Eng) v McEwan/Obukhov
R2 - Luke Littler.8 (Eng) v Hazel/Puha

7pm Evening Session Ticket
R2 - Antony Allen.16 (Eng) v Adams/Cole
R2 - Anastasia Dobromyslova.2 (RDF) v Jacklin/O'Sullivan
R2 - Richard Veenstra.9 (Ned) v Harrysson/Kadar
R2 - Brian Raman.1 (Bel) v Gates/Haines

Tuesday 5 April

1pm Afternoon Session Ticket

R2 - Nick Fullwell.12 (Eng) v Barilli/Hansen
R2 - Anca Zijlstra.3 (Ned) v Hammond/van Sleeuwen
R2 - Neil Duff.5 (Nir) v Hogan/Thompson
R2 - Cameron Menzies.14 (Sco) v Jones/Cameron

7pm Evening Session Ticket
R2 - James Hurrell.6 (Eng) v Desreumaux/Lottering
R2 - Kirsty Hutchinson.6 (Eng) v Smith/Shulgina
R2 - Jules van Dongen.11 (USA) v Raschini/de Vreede
R2 - Wayne Warren.3 (Wal) v Shewan/Brooks

Wednesday 6 April

1pm Afternoon Session Ticket
R2 - Thibault Tricole.2 (Fra) v Scutt/Burt
R2 - DetaHedman.1 (Eng) v Hyde/Kewish
R2 - Aleksey Kadochnikov.15 (RDF) v Hine/Luke
R2 - Andy Baetens.7 (Bel) v Parletti/McDonald

7pm Evening Session Ticket
R2 - Scott Marsh.10 (Eng) v Richardson/Steyer
R2 - Lorraine Winstanley.8 (Eng) v Pruim/Mercer
R3 - 2 x Men's matches

Thursday 7 April

1pm Afternoon Session Ticket
R2 – Beau Greaves.5 (Eng) v Murphy/Ihasz
R3 – 3 x Men's matches

7pm Evening Session Ticket
R2 – Aileen de Graaf.4 (Ned) v Turner/Suzuki
R3 – 3 x Men's matches

Friday 8 April – QUARTER-FINALS DAY All Day Ticket

1pm
QF – 2 x Women's matches
QF – 2 x Men's matches

7pm
QF – 2 x Women's matches
QF – 2 x Men's matches

Saturday 9 April – SEMI-FINALS DAY All Day Ticket

2pm
SF – Boys: Luis Liptow (Ger) v Bradly Roes (Ned)
SF – Women
SF – Men

7pm
SF – Boys: Leighton Bennett (Eng) v Charlie Large (Eng)
SF – Women
SF – Men

Sunday 10 April – FINALS DAY Ticket

5pm
FINAL – Girls: Eleanor Cairns (Eng) v Wibke Riemann (Ger)
FINAL – Boys
FINAL – Women
FINAL – Men

Picture credits Tip Top Pics

Tags: WDF World Championships Lakeside WDF Majors