Go To WDF World Masters 2022 Page

Lakeside WDF World Championships – Men’s schedule confirmed

Following the rescheduling of the 2022 Lakeside WDF World Championships to Saturday 2nd to Sunday 10th April, the World Darts Federation can now confirm the playing field and schedule for the men’s competition, broadcast live on Eurosport and Discovery+.

The PDC have issued the following statement, regarding players that have qualified to participate at the Lakeside in 2022, but subsequently earned places on the PDC Tour at January’s Q-School.

The Professional Darts Corporation has granted permission for seven new Tour Card Holders to compete in the 2022 WDF World Championship.

The PDC's Player Contract requires Tour Card Holders to obtain permission to compete in broadcasted events which are not organised by the PDC. 

The WDF tournament had been scheduled for early January before being moved to April 2-10 due to the Covid-19 pandemic, with seven qualifiers subsequently winning a PDC Tour Card at the 2022 Qualifying School in mid-January. 

The PDC's Board of Directors has agreed a one-off exception to the Player Contract to permit these seven players to compete without penalty in the rearranged event should they wish.

The seven players are Nick Fullwell, Cameron Menzies, Ross Montgomery, Brian Raman, Connor Scutt, Mario Vandenbogaerde and Jules van Dongen.

Statement on PDC website.

Of those seven players, Ross Montgomery and Mario Vandenbogaerde have declined their invitations to participate in April.

They will be replaced in the draw by the highest ranked players in the WDF regional tables that had not previously accepted the original invitation to compete, Roman Obukhov (North Europe) and Donovan Lottering (Australia). Warren Parry (New Zealand) declined the invitation.

The highest ranked player at the end of 2021 not already seeded was Aaron Turner and he will directly advance to round two, replacing 4th seed Ross Montgomery in the draw. In the same section of the draw, Jim McEwan will face Roman Obukhov in round one, with John Desreumaux now playing Donovan Lottering. The remainder of the draw and schedule remain unchanged.

The WDF World Championships commence on Saturday 2nd April, with Lakeside legend Martin ‘Wolfie’ Adams returning to “the home of world darts”. The 3-time world champion takes on exciting young debutant Jarred Cole in what is sure to be a thrilling opener to the tournament.

With the men’s line up now featuring 48 players, the opening weekend of the tournament will be filled with quick fire first round matches with players from Australia, Belgium, Canada, England, Italy, Netherlands, New Zealand, Poland, Romania, Scotland, Sweden, USA and Wales.

The seeded players enter the competition in round two, including the two men that topped the WDF world rankings in 2021, Brian Raman (Belgium) and Thibault Tricole (France). Former Lakeside semi-finalist Richard Veenstra (Netherlands) and talented teenager Luke Littler (England) are also amongst the seeds, along with 2020 World Champion Wayne Warren who will be hoping to take the new WDF trophy back to Wales.

Tickets are available via the following link.
https://www.eventbrite.co.uk/o/lakeside-country-club-35506406123

Please note that tickets for the opening weekend and for both Quarter Finals Friday and Semi Finals Saturday are sold as all day tickets. One price covers both sessions with no requirement to leave the venue during the interval.

LAKESIDE WDF WORLD CHAMPIONSHIPS APRIL 2022

Saturday 2 April (all day ticket)
1pm
R1 - Martin Adams (Eng) v Jarred Cole (Eng)
R1 - Leonard Gates (US) v Johnny Haines (Eng)
R1 - Paula Jacklin (Eng) v Rhian O'Sullivan (Wal)
R1 - Ben Hazel (Eng) v Haupai Puha (NZ)
R1 – Andreas Harrysson (Swe) v Laszlo Kadar (Rom)
R1 - Amanda Harwood (Eng) v Marjolein Noijens (Ned)

7pm
R1 – Jim McEwan (Sco) v Roman Obukhov (RDF)
R1 - Corrine Hammond (Aus) v Darlene van Sleeuwen (Can)
R1 – Mark Barilli (Sco) v Rory Hansen (Can)
R1 - Mark Graham (Wal) v Dave Prins (Eng)
R1 - Suzanne Smith (Eng) v Elena Shulgina (RDF)
R1 - Paul Hogan (Eng) v Justin Thompson (Aus)

Sunday 3 April (all day ticket)

1pm
R1 - Ian Jones (Eng) v David Cameron (Can)
R1 – John Desreumaux (Bel) v Donovan Lottering (Aus)
R1 - Lorraine Hyde (Sco) v Tori Kewish (Aus)
R1 – Francesco Raschini (Ita) v Ryan de Vreede (Ned)
R1 - Lee Shewan (Eng) v Jordan Brooks (Eng)
R1 – Vicky Pruim (Swe) v Desi Mercer (NZ)

7pm
R1 – Dave Parletti (Eng) v Shaun McDonald (Sco)
R1 – Paula Murphy (US) v Veronika Ihasz (Hun)
R1 – Connor Scutt (Eng) v Shawn Burt (Can)
R1 – Steve Hine (Eng) v Kevin Luke (US)
R1 – Laura Turner (Eng) v Mikuru Suzuki (Jpn)
R1 – James Richardson (Eng) v Sebastian Steyer (Pol)

Monday 4 April

1pm
R2 - Michael Warburton.13 (Wal) v Graham/Prins
R2 - Maria O'Brien.7 (Eng) v Harwood/Noijens
R2 - Aaron Turner (Eng) v McEwan/Obukhov
R2 - Luke Littler.8 (Eng) v Hazel/Puha

7pm
R2 - Antony Allen.16 (Eng) v Adams/Cole
R2 - Anastasia Dobromyslova.2 (RDF) v Jacklin/O'Sullivan
R2 - Richard Veenstra.9 (Ned) v Harrysson/Kadar
R2 - Brian Raman.1 (Bel) v Gates/Haines

Tuesday 5 April

1pm
R2 - Nick Fullwell.12 (Eng) v Barilli/Hansen
R2 - Anca Zijlstra.3 (Ned) v Hammond/van Sleeuwen
R2 - Neil Duff.5 (Nir) v Hogan/Thompson
R2 - Cameron Menzies.14 (Sco) v Jones/Cameron

7pm
R2 - James Hurrell.6 (Eng) v Desreumaux/Lottering
R2 - Kirsty Hutchinson.6 (Eng) v Smith/Shulgina
R2 - Jules van Dongen.11 (USA) v Raschini/de Vreede
R2 - Wayne Warren.3 (Wal) v Shewan/Brooks

Wednesday 6 April

1pm
R2 - Thibault Tricole.2 (Fra) v Scutt/Burt
R2 - DetaHedman.1 (Eng) v Hyde/Kewish
R2 - Aleksey Kadochnikov.15 (RDF) v Hine/Luke
R2 - Andy Baetens.7 (Bel) v Parletti/McDonald

7pm
R2 - Scott Marsh.10 (Eng) v Richardson/Steyer
R2 - Lorraine Winstanley.8 (Eng) v Pruim/Mercer
R3 - 2 x Men's matches

Thursday 7 April

1pm
R2 – Beau Greaves.5 (Eng) v Murphy/Ihasz
R3 – 3 x Men's matches

7pm
R2 – Aileen de Graaf.4 (Ned) v Turner/Suzuki
R3 – 3 x Men's matches

Friday 8 April – QUARTER-FINALS DAY (all day ticket)

1pm
QF – 2 x Women's matches
QF – 2 x Men's matches

7pm
QF – 2 x Women's matches
QF – 2 x Men's matches

Saturday 9 April – SEMI-FINALS DAY (all day ticket)

2pm
SF – Boys: Luis Liptow (Ger) v Bradly Roes (Ned)
SF – Women
SF – Men

7pm
SF – Boys: Leighton Bennett (Eng) v Charlie Large (Eng)
SF – Women
SF – Men

Sunday 10 April – FINALS DAY

5pm
FINAL – Girls: Eleanor Cairns (Eng) v Wibke Riemann (Ger)
FINAL – Boys
FINAL – Women
FINAL – Men

PLAYING FORMAT

MEN
R1 – 3 sets
R2 – 5 sets
R3 – 5 sets
QF – 7 sets
SF – 9 sets
Final – 11 sets

WOMEN
R1 – 3 sets
R2 – 3 sets
QF – 3 sets
SF – 5 sets
Final – 7 sets

YOUTH
Boys SF – 3 sets
Girls Final – 3 sets
Boys Final – 5 sets

Tickets are available via the following link.
https://www.eventbrite.co.uk/o/lakeside-country-club-35506406123

Picture credits Tip Top Pics

2020 Brian Raman
Tags: WDF World Championships Lakeside WDF Majors WDF Tournaments